ŚDM – Lizbona 2023

Transmisje ŚDM- Lizbona 2023
1 sierpnia 2023
Intencje Mszy Świętej, 07.08.2023 – 13.08.2023r.
7 sierpnia 2023

Bp Marian Florczyk: Jestem pod wrażeniem świadectwa młodych w Lizbonie

Młodzież chce jasnego Kościoła, jasnej nauki – mówi Ksiądz Biskup Marian Florczyk. Od 29 lipca 2023 r. towarzyszy on grupie 74 młodych osób z diecezji kieleckiej na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.

Po obchodach diecezjalnych, od 1 sierpnia trwają centralne obchody ŚDM. W czwartek (3 sierpnia) do młodych dołączył papież Franciszek.

– Dzisiejszy przeżywamy dzień miłosierdzia. Młodzi wysłuchali konferencji, a także mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Obserwując przez te kilka dni uczestników, podczas różnego rodzaju spotkań, mogę wyrazić wielkie uznanie pod ich adresem. Jestem pod wrażeniem, a zarazem jestem wdzięczny za to świadectwo wiary z ich strony – przyznaje bp Marian Florczyk.

Jak wymienia biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, piękne zachowanie młodych dostrzega na wielu płaszczyznach życia. – Dają przykład człowieczeństwa, wiary i modlitwy. To nie chodzi mi tylko o młodzież z Polski, która jest bardzo liczna, ale z każdego kraju. Gdy wracałem wczoraj wieczorem, to widziałem na ulicach, tłumy młodych osób, które po spotkaniu z papieżem były rozmodlone i śpiewały. Osoby z różnych krajów były bardzo serdeczne i nawiązywały ze sobą kontakt – podkreśla biskup.

Po przylocie do Portugalii, grupa, której towarzyszy biskup Florczyk nie od razu udała się do Lizbony. – Odwiedziłem jedną parafię, tam spotkaliśmy Amerykanów z polskich parafii m.in. z Chicago. Muszę przyznać, że jestem nimi ogromnie zbudowany. Dawali takie świadectwa wiary, niejednokrotnie pokazując, że młodzież może być mocno związana z Jezusem. Zaskoczyli mnie niektórzy bardzo można – dodaje nasz rozmówca.

Przyznaje także, że dużo uczy się od młodzieży.

– Doszedłem do wniosku, po tych rozmowach i spotkaniach, że domaga się ona konkretu i decyzyjności. Młodzież chce jasnego Kościoła, jasnej nauki – podsumowuje biskup Marian Florczyk.

Piątek przeżywany pod znakiem miłosierdzia, zwieńczy Droga Krzyżowa. Młodzi będą się modlić wraz z papieżem Franciszkiem.

tekst za: emkielce.pl